Aplikacja na tablet w Dynamics NAV 2015

Aplikacja na tablet w Dynamics NAV 2015

Microsoft Dynamics NAV od wersji 2015 system może być używany za pomocą czterech rodzajów dostępu:

  • aplikacja systemu Windows, czyli uruchamianie systemu bezpośrednio na komputerze użytkownika
  • aplikacja przeglądarkowa, pozwalająca na dostęp do systemu przy pomocy dowolnej przeglądarki internetowej: Internet Explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome
  • aplikacja programu SharePoint
  • aplikacja na tablet, dzięki której system może być uruchamiany na urządzeniach mobilnych o przekątnej ekranu co najmniej 7 cali, wykorzystujących system Microsoft Windows, Android, Apple iOS.

Po pobraniu i uruchomieniu darmowej aplikacji np. ze sklepu Android lub Windows lub Apple, zobaczymy interfejs użytkownika taki sam, jaki jest w aplikacji systemu Windows, czy w przeglądarce internetowej. Użytkownik pracujący w systemie ERP – Microsoft Dynamics NAV ma oczywiście tę samą rolę w systemie, niezależnie od tego, czy korzysta z dostępu za pośrednictwem tabletu, czy np. laptopa.

Dostęp do danych i bezpieczeństwo

W przypadku aplikacji Dynamics NAV 2015 na tablety, Microsoft zadbał o bezpieczeństwo na wielu poziomach. Przede wszystkim, użytkownik musi zalogować się do systemu, dzięki czemu zostaje zweryfikowany w procesie uwierzytelnienia i autoryzacji. Cały czas w systemie Microsoft Dynamics NAV działa mechanizm kontroli uprawnień do danych i obiektów. Poufność transmisji danych zapewnia protokół sieciowy SSL – oczywiście użycie certyfikatów SSL jest obowiązkowe.
Dane są przechowywane na serwerze, nie są magazynowane na urządzeniu mobilnym. Są zatem cały czas bezpieczne, a zarazem dostępne online, w każdym miejscu i o każdym czasie, dla wszystkich uprawnionych użytkowników. Nie ma potrzeby dokonywać synchronizacji z bazą danych, ponieważ za każdym razem użytkownik otrzymuje najbardziej aktualne dane.

Łatwe modyfikowanie aplikacji na tablet = Niski koszt dla klienta

Mimo, że aplikacja działa na tabletach, więc w zupełnie innej platformie technologicznej niż rozwiązania dostępne do tej pory, to sam sposób budowania i modyfikowania aplikacji prawie się nie zmienia. Programiści nie muszą zdobywać nowej, specjalistycznej wiedzy. Do stworzenia i dostosowania aplikacji na tablety wystarczy dodanie lub zmodyfikowanie istniejących obiektów typu „strona”. Również testowanie aplikacji jest bardzo proste. Dzięki temu, że możliwy jest dostęp do aplikacji na tablety przez przeglądarkę Internet Explorer, nie jest wymagany dostęp do fizycznego urządzenia. To wszystko przekłada się na stosunkowo niski koszt, co oznacza atrakcyjne i przestępne cenowo rozwiązanie. Ogromne inwestycje i nakłady na przygotowanie aplikacji nie będą już więcej barierą przed wdrożeniem rozwiązań mobilnych.

Więcej informacji na ten temat

Widok użytkownika Microsoft Dynamics NAV 2015 na tablet

Tak jak cały system Microsoft Dynamics NAV , widok w aplikacji na tablet podzielony jest na kilka części. Jedną z nich jest wykres trendów sprzedaży. Ten widok możemy oczywiście dowolnie dostosowywać. Dodatkowo użytkownik może zobaczyć np. bilans próbny, z poziomu którego mamy możliwość przejścia do szczegółowych zapisów w systemie, na których bazie obliczane są wartości, wyświetlone na stronie głównej.
Po lewej stronie ekranu znajdują się również przyciski menu. Przycisk z trzema poziomymi kreskami, powoduje wyświetlenie najistotniejszych list w systemie (np. nabywców, zapasów, faktur). Z kolei wciśnięcie przycisku z trzema kropkami, spowoduje wyświetlenie podstawowych czynności użytkownika.
Warto zauważyć, że przy poszczególnych pozycjach wyświetlona jest krótka pomoc kontekstowa, która pozwoli szybko zorientować się w tym, za co odpowiada dana akcja.
Jak widać charakter i układ dokumentów wyświetlanych za pomocą klienta tabletowego jest zgodny z całym systemem Microsoft Dynamics NAV.